ترمووود چیست؟ هر آنچه در مورد ترمووود باید بدانید

ترمووود چیست؟ هر آنچه در مورد ترمووود باید بدانید

گروه وودمستر

ترمووود یا چوب ترمو وود چیست؟ مزایا و کاربرد های ترمووود چیست؟ معنی ترمووود چیست؟

ترمووود یکی از مهمترین مواد و فرآورده چوبی طبیعی و ابزار چند منظوره کار انساانها چوب بوده و به طورطبیعی و فراوان در دسترس آنها قرار داشته است و از این منبع طبیعی در خانه سازی و تمام اجزای زندگی استفاده شده است.

با پیشرفت صنعت ساختمان دردنیا و گسترش ساخت و سازهای جدید استفاده از ترمووود  (THERMOWOOD)نیز گسترش بیشتری پیدا کرده است.

با پیشرفت جامعه کنونی یکی از راه های ایجاد فضایی مطلوب برای جسم و روح در زندگی به کار بردن عناصر طبیعی و اشیاء آشنا برای ذهن است.

چوب ترمو یکی از پرکاربردترین این عناصر می باشد. چوب میل به رشد، بالندگی و نرمش را در زندگی و احساس انسان جاری می کند که با کاربرد مناسب آن در محیط زندگی، می توان فضایی آرام و دلپذیر به وجود آورد.

ترمووود حس زیبایی و آرامش و طبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود باهیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نمی با شد.

امروزه مصالح نوین چوبی نظیر چوب ترمووود باعث شده تا معماری مدرن و نوین در سازه های جانی  دوباره بگیرد و به جسم سرد ساختمانها روحی گرم ببخشد.

هر چند ترمووود در زمان وایگییگ ها نیز استفاده می شده است ولی می توان از چوب های ترمووود به عنوان بازگشتی مدرن به نما ساختمان با استفاده از چوب ترمووود به قرن های گذشته نیز اشاره و تشبیه داشت.

ترمووود جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد.

 

استخر ترمووود

چوب ترموود-چوب نام ترمووود-پروژه ترموود رنگ و ابعاد ترموود-فروش و اجرا ترموود-ترمو

ترموود و چوب نما ترموود - نما ترمو داخلی و ترمو وود نما خارجی و فضاها و محوطه های باز

ترموود ضد آب و عایق مقاوم برابر حرارت و آتش

ترموود یعنی گرما درمانی ،گرم کردنی به دمای 180 - 220 درجه سانتیگراد .

 

ترموود و مواد داخل چوب ترموود همراه با تمام محتویات و مشتغات چوب های ترموود تحت دمای بالا به چوب درمان شده ترمو و یا چوب های بهبود ساختار یافته تبدیل می شوند.

 

ترموود نما و چوب ترمو مقاوم در برابر آتش و حرارت مستقیم

ترموود حین گرما دهی همچنین از آن ها با بخار گرم محافظت میشود ، با این کار ترموود ضمن عین حفظ و بهبود ظاهری و ساختاری مقابل آتش و گرما به شدت مقاوم میشود.

 

ترموود و چوب های ترمو شده با این کار تبدیل به چوب هایی مناسب برای نمای چوبی ساختمان و یا محوطه سازی و دکوراسیون داخلی شده و همراه نقش ها و رنگ های چوب ترمو حس آرامش و شادابی را به محیط نیز ملحق میکند.، اما همچنین بر تغییرات شیمیایی چوب ترمو تاثیر می گذارد.

 

درمان ترموود یعنی استفاده از گرما و بخار ترموود و چوب ترمو یک محصول سازگار با محیط زیست و به طور کامل قابل بازیافت است.

 

ترموود یک چوب مناسب ترمو شده برای تمامی فضای داخلی و خارجی و بدون مواد شیمیایی و هر گونه رزین است.

 

عملیات حرارتی بر خصوصیات مختلف چوب های ترموود تأثیر می گذارد و آنها را به طور دائم تغییر و بهبود می دهد.

 

ثبات ابعاد ، مقاومت فشاری و خصوصیات عایق حرارتی چوب ترمو اصلاح شده ترموود بهتر از چوب های غیر است.

 

ترموود اکثرا و علاوه بر این یک چوب ترمو به رنگ سایه قهوه ای و طلایی زیبایی است که برای تمامی فضا ها و نما های داخلی و خارجی مناسب است.

 

چوب ترموود-چوب نام ترمو وود-پروژه ترموود رنگ و ابعاد ترموود-فروش و اجرا ترموود-ترمو

عملیات حرارتی می تواند به طور موفقیت آمیز برای انواع مختلف چوب اعمال شود البته انواع مختلف ترمو وود یا همان ترموود ، چوب ترمو وود های بسیاری هستند پس از این ، چوب گرما دیده ، حرارت درمانی چوب یا گرما درمانی چوب ترمو وود.

 

مناسب ترین چوب ترموود برای تبدیل شدن به چوب های ترموود نخست چوب درخت کاج است و سپس چوب درخت صنوبر.

چوب های درخت های دیگری هم هستند که هم تراز رده های درجه دو و یا حتی پایین تر قرار می گیرند و ترمو کاج و ترمو صنوبر بهترین نوع چوب ترموود می باشند.

 

 ترموود و چوب ترموتقریبا همیشه مناسب برای درمان سطح است. با این حال، این باید با توجه به استفاده مورد نظر انجام شود.

 

مناسب برای درمان در فضای باز، برای مثال، روغن ها، مواد نگهدارنده چوب ترمو وود یا رنگ های مختلف استفاده میشود.

 

لاک الکل یا واکس می تواند در محل داخلی استفاده شود. آنها همچنین محافظت در برابر اشعه خورشید و اشعه ماوراء بنفش هستند درمان ترموود و چوب ترمو به دلیل تابش اشعه ماوراء بنفش از خورشید، سبک تر و خاکستری میشود.

 

کار با درمان ترمووود ® و درمان سطح

به طور معمول، کار و سطح درمان  ترموود و چوب ترمو همانند کار با چوب بدون درمان است. با توجه به خواص تغذیه ترموود ®، لازم است بیشتر به جلوگیری از آسیب مکانیکی به چوب متمرکز شوید. اهمیت مهم این است که ابزارهای خود را به شرایط خوبی نگه دارید و گرد و غبار را از بین ببرید.

 

ترموود چوب نما 

ترموود و چوب ترمویک ماده زیبا و بادوام برای نمای ساختمان است.

ترموود کاج فنل و و ترموود صنوبر فنلاند مناسب ترین چوب های مستعد ترمووود برای مصالح ساختمانی ساختمان هستند.

 

ما ترموود و چوب ترمو را برای پردازش بیشتر و به عنوان محصولات تمام شده طراحی و پردازش شده به پروفیل های درخواست شده توسط مشتری ارائه می کنیم.

 

چندین آسیاب ورق در اروپا مرکزی تولید مواد نما از ترموود  ® ارائه شده توسط ما.

 

هنگام ساخت مواد نما ، ما توصیه می کنیم که از یک سطح صیقل شده یا سطح میکرو استفاده شود.

 

مواد مواجه می شوند یا می توانند درمان شوند و یا وقتی که مواد نصب می شوند، می توان از درمان سطحی حذف شوند. نمای ساختمان بدون درمان به سرعت در رنگ و به رنگ خاکستری به دلیل تاثیر تابش اشعه ماوراء بنفش تبدیل میشود.

 

درمان سطح ترموود بر اساس بسته به درخواست تصمیم می گیرد.

 

هدف این است که در چندین کاربردهای مختلف ترمو ، محصولات جدید ترموود خود را به نام چوب ترمو برای نمای ساختمان بدست آوریم که با هوای خوب و مقاومت در برابر انفجار آنها مشخص میشود.

 

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات درمان سطح از متخصصان در این زمینه بخواهید. با ما نیز در ارتباط باشید.

 

-         ترموود برای محوطه سازی باغ ها و ویلا ها

-         ترموود چوب مقاوم و ضد آب برای  استخر ، سونا و جکوزی

-         ترمو چوبی زیبا برای نما داخلی ساختمان

-         ترمو وود چوب نما ترمو زیبا ترین نما چوبی ورودی باغچه و حیاط و فضای باز

 

 

شما با استفاده از ترموود های درمان شده از بهترین چوب های کاج و صنوبر و از معتبر ترین و اصلی ترین برند های سازنده چوب ترموود در جهان مورد تایید انجمن بین المللی ترموود فنلاند ، در نهایت می توانید از دوستی خود با محیط زیست لذت برده ، از استحکام و مقاومت بالای چوب های ترموود در برابر شکستگی و خمیدگی نیز همین طور ، ثبات ابعادی بهبود یافته و رنگ گرم ترموود و چوب ترموبرخوردار می شوید. 

 

ترموود و چوب ترمویک کار حرفه ای سازنده را آسانتر میکند، ، مقررات زیست محیطی استفاده از مواد خام دیگر را محدود میکند.

 

هر دو محصولات کاج و صنوبر برای استفاده فضای باز مناسب هستند.

 

سایه بان و پرگولا با دندانه ها و تاج های چوب ترموود

ترموود  ترموود  ترموود®

 ترموود و چوب ترموعملا رزین نیست، بنابراین هنگام استفاده از ابزار برش و مسیریابی، قدرت کمتری نیاز است. بنابراین، عمر سرویس و تعمیر و نگهداری از ابزار به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

اره ترموود

اره ترموود و چوب ترمواز چوب کاج بدون چوب متفاوت نیست. چوب در مکان های گره آشکار نیست، مانند قسمت های مشابه از چوب بدون درمان.

 

تیغه اره با دندانهای برشده به طور گسترده ای فاصله می تواند باعث ایجاد شکاف در انتهای قطعات شود و در نتیجه ما توصیه می کنیم که اره با دندان های نزدیک فاصله استفاده شود. سرعت تیغه بالا باعث برداشتن تمیز و دقیق میشود.

 

برش و جابه جایی ترموود

 ترموود و چوب ترمومی تواند برش داده شود و مانند چوب بدون ریز ریخته شود.

 

هنگام برش و رولینگ با تیغه های تیز، کیفیت سطح عالی می تواند به دست آید. فرزکاری ترموود و چوب ترمومی تواند بر سخت کردن چوب سخت و شکننده تبدیل شود.

 

ترمو وود چوب درمان شده سطحی ، پوشش و سطح ترموود

 ترموود و چوب ترمومی تواند سطح را به طور معمول تحت درمان قرار دهد. تماس بهتر بین سطح  ترموود و چوب ترموو پوشش رنگی که به آن تزریق میشود، می تواند با شستشو صاف یا مسواک زدن سطح بدست آید. سطح خوب برش نیز مناسب برای درمان سطح است.

 

ترموود بدون رزین

از آنجا که رزین برداشته شده است، قبل از اعمال پایان، هیچ لاک ناخالصی لازم نیست. مواد نفتی بدرستی عمل می کنند، همانطور که چوب غیرتجاری عمل می کنند.

 

در هنگام استفاده از مواد قابل انجماد آب، باید در نظر داشت که ظرفیت جذب آب چوب اصلاح شده با حرارت کمتر از چوب غیر معدنی است.

 

مواد پوشش دهنده سطحی آب قابل انطباق در هنگام خشک شدن بر سطح چوب ترموود بسیار آهسته می چسبند.

 

نتایج آزمون های خوب بر روی رنگ و لعاب UV مقاوم شده و همچنین در روغن و واکس حاصل شده است. هنگام استفاده از چوب به اصطلاح حرارتی اصلاح شده دستورالعمل های خاصی از تولید کننده پایان استفاده شده باید همیشه دنبال شود.

 

همانطور که همیشه در مورد استفاده از پوشش ها، باید توجه داشته باشید که باید شرایط کاری مناسب، درجه حرارت، رطوبت و پاکیزگی سطح چوب را نیز در هنگام قرار دادن لبه های انتهای چوب در معرض حرارت قرار داده شود.

 

چسب ترموود

هنگام چسباندن ترموود و چوب ترمودستورالعمل های ویژه ای از سازنده چسب مورد استفاده باید همیشه دنبال شود. بهترین نتایج چسباندن با پیروی از توصیه های تولید کنندگان مختلف چسب ها بدست می آید.

 

نمونه هایی از چسب های مناسب برای چسباندن چوب های گرمایشی، چسب های PVAc 1- و 2-جزء، چسب های پلی اورتان 1- و 2-جزء (PU)، چسب رزورسینول-فنل (RP) و پلیمر ایزوسیانات پلیمر امولسیون (EPI) هستند.

 

چسبندگی بستگی بنوع درمان مورد استفاده در درمان گرما دارد. استفاده از شدت های حرارتی با شدت بالا باعث کاهش مقاومت برشی درزهای چسب شده میشود.

 

بتونه چسبیده در کنار بافت چوب، نه در امتداد چسب چوب واقعی. فرایند عملیات حرارتی بر قابلیت اتصال پذیری آب در بافت چوب تاثیر می گذارد و جذب چسب و آب به چوب کاهش می یابد.

 

طرح ریزی و ترسیم ترموود

هنگامی که ترموود و چوب ترموطراحی شده است، اصطکاک کمتر در تغذیه مواجه شده و روند آن هموارتر است. این به دلیل عدم وجود رزین در چوب است.

 

هنگام طراحی ترموود  ترموود  ترموود®  ، پارامترها باید به طور خاص دستگاه تنظیم شوند. بسته به کاربرد، قسمت به اصطلاح مرئی قطعه چوب باید سطح مقطع باشد.

 

هنگام طراحی ترموود  ترموود  ترموود®  ، باید به عملکرد مناسب سیستم حذف گرد و غبار توجه کرد. سیستم باید به خوبی مهر و موم شده و از کارایی کافی برخوردار باشد.

 

سابیدن و جفت کردن ترموود

اغلب نیازی به شن و ماسه نیست زیرا کیفیت سطح ترموود و چوب ترموخوب است پس از برنامه ریزی و یا فرز / مسیریابی.

 

اندازه ذرات گرد و غبار کوچک است و این باید در هنگام تنظیم گرد و غبار حذف شود. اگر هیچ گرد و غبار در دسترس نیست، توصیه میشود یک فیلتر تنفسی گرد و غبار بپوشانید.

 

چفت و بست کردن ترموود

مواد اتصال باید بر اساس برنامه انتخاب شوند. اتصالات ساخته شده از فولاد ضد زنگ برای استفاده در فضای باز و سایر شرایط مشابه توصیه میشود.

 

ترک خوردگی ترموود

ترک خوردگی ترموود را می توان با استفاده از پیچ های پیچیده پیچ یا اتصال دهنده های پنهان جلوگیری کرد. نایلرهای دارای هوای فشرده نیز قابلیت اتصال خوب را فراهم می کنند.

 

 

 

ترمووود چیست و سازنده و تاریخچه آن چیست؟

قرن ها است که ثابت گردیده است که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب و ترمو کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه تا کنون صورت گرفته و یا در حال بررسی است.

کشور فنلاند به عنوان کشور پیشرو در زمینه تولید و فرآوری بهترین و با کیفیت ترین ترمووود و با بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌های ترمووود را افزایش داد و با  تیمار حرارتی ترمووود، به روش ترمو  و با اصلاح حرارتی و استفاده از آب و بخار و چندین مرتبه گرم و سرد کردن می توان به ترمووود دست یافت.

ترمووود در فرآیند ترمو ، رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می­گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می­یابد و در مقابل پوسیدگی مقاوم می­گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل میرسد.

همینطورچوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می­کنند باعث افزایش نقش حفاظتی، تاثیربر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب میشوند و چوب اصلاح شده با حرارت دادن باعث افزایش ثبات، انقباض کمتر، تورم، کوبیدن و تحریف می شود.

اصلاح حرارتی خواص چوب را بهبود می بخشدوبا توجه به تغییرات در ساختار سلولی، .یک ماده چوب زیبا و پایدار که با استفاده از روش های طبیعی، ساخته شده تولید می شود .

ترمووود حاوی مواد افزودنی نیست. این فرآیند تنها از بخار و گرما استفاده می کند واز مواد شیمیایی و یا سمی استفاده نشده است. و به راحتی قابل نصب و استفاده درداخل و خارج از منزل و در هر آب و هوایی است.

آنچه در صنعت ترمووود مهم است سطح چوب و بافت ظاهری ان است. زیرا در نمای چوبی ساختمان سطح چوب اهمیت ویژه ای دارد و میزان گره ها و یا بافت آن بسیار مهم است.

 

افزایش طول عمر طبیعی چوب ترمو وود

اصلاح حرارتی چوب بهبود خواص چوب، در نتیجه گسترش طیف وسیعی از برنامه های کاربردی که در آن چوب می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه اصلاح حرارتی، جنگل های با کیفیت فنلاند به محصولات با دوام و پایدار برای کاربردهای مختلف تقاضا تبدیل می شوند.

 

پایداری هوا ترموود

با توجه به فروپاشی همی سلولز (زنجیرهای قند)، چوب دیگر حاوی مواد مغذی کافی برای حمایت از قارچها نیست که باعث تخریب (صدور گواهینامه KOMO) می شود.

Thermowood کلاس LunaThermoD دارای کلاس مقاومت در برابر شکست 2 (دوام) (EN 350-2) است. محصولات چوب با کلاس مقاومت 1 و 2 مقاوم در برابر فرسایش مناسب برای استفاده در فضای باز بدون هیچ گونه درمان اضافی مناسب هستند.

کلاس های طول عمر گونه های مختلف چوب

بالاترین چوب چوب Impregnated اپی تیک کومارو

2 LunaThermo-D Iroko Merbau سدر قرمز غربی

(WRC) چوب آغشته شده است

کلاس AB

3 LunaThermo-S Red Cedar سرخ (WRC) کاج دائمی کرگدن کاج اروپایی

4 نروژ اسکله اسکاتلندی کاج کاج داگلاس

ضعیف ترین Ash Ash Ash Ash اروپا

چوب ترمووود در دوام کلاس 2 مناسب برای کاربرد خارجی در سطح زمین بدون نیاز به درمان بیشتر.

 

ترمووود استمناء گسسته

پس از اصلاح حرارتی، رطوبت چوب ترمووود به حدود 4-6 درصد کاهش می یابد. در نتیجه اصلاح حرارتی، مقدار رطوبت تعادل نیز به طور دائم کاهش می یابد. رطوبت متعادل در Thermowood حدود نیمی از چوب ترمووود بدون درمان است.

به عنوان یک نتیجه از این رطوبت تعادل نزولی، Thermowood به تغییرات رطوبت واکنش نشان نمی دهد، به طور چشمگیری به عنوان چوب درمان نشده است. در عمل، این به این معنی است که Thermowood در ابعاد ثابت است و شکل خود را به مراتب بهتر از چوب بدون درمان حفظ می کند.

 

 

ترمووود غیر سمی و شیمیایی رایگان

Thermowood ترمووود و چوب ترمووود یک چوب زیبا است که با استفاده از روش های طبیعی تولید می شود. تنها فرآیند تولید ترمووود گرما و بخار استفاده می شود و هیچ مواد شیمیایی به هیچ وجه در ترمووود اضافه نمی شوند.

در طول فرایند ترمووود ، بخار به عنوان یک گاز محافظ عمل می کند و مانع از جدا شدن چوب و آسیب رساندن در طول درمان می شود.

 

ترمووود اصلاح حرارتی و بهبود یافته 

تست ها نشان داده اند که هدایت حرارتی Thermowood در حدود 20 تا 25 درصد کاهش می یابد در مقایسه با چوب های غیر مسکونی. به عنوان یک نتیجه، Wood master انتخاب بسیار خوبی برای مواد درهای بیرونی، روکش، پنجره ها و سونا ها است.

ترمووود بدون سرب و رزین

رزین در طول روند اصلاح حرارتی از چوب ترمووود خارج می شود. در نتیجه، ترمووود رزین را حتی در دماهای بالا ترشح نمی کند.

 

 

 پروسه طراحی ترمووود

مرحله اول: افزایش حرارت و خشک کردن چوب در دمای بالا

با استفاده از بخار آب و حرارت، دمای کوره به سرعت تا 100 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. سپس حرارت به شکل یکنواخت به 130 درجه افزایش می یابد که دمای بالا موجب خشک شدن چوب می شود. بدین شکل رطوبت موجود در چوب به صفر نزدیک میشود.

مرحله دوم: عملیات حرارتی

هنگامی که چوب خشک گردید، دمای داخل کوره بین 185 تا 215 درجه افزایش می یابد. زمانی که دمای مورد نظر به دست آمد به مدت 2 تا 3 ساعت دمای کوره با توجه به نوع کاربری در دمای 180 یا 215 درجه ثابت می گردد.

مرحله سوم: خشک کردن چوب و رساندن رطوبت به میزان متعادل

در مرحله آخر، دمای کوره با استفاده از آب که به شکل اسپری (SPRAY) به داخل کوره پاشیده میشود پایین می آید. زمانی که دما به 80 الی 90 درجه کاهش یافت، رطوبت رسانی به چوب انجام می شود تا نم موجود در چوب افزایش یافته و به 4 الی 7 درصد برسد.

هنگامی که دمای داخل کوره کاهش یا افزایش می یابد، یک مکانیزم ویژه برای تعدیل شرایط کوره بکار گرفته میشود تا از ترک خوردگی بر روی سطح یا داخل چوب جلوگیری شود. برای هر سایز چوب یا هر نوع گونه درختی یک مقیاس متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اولیه ای که بکار گرفته میشود میتواند چوب سبز (چوب درختی که تازه برش خورده) یا چوبی که در کوره خشک شده است باشد. اگر پروسه با چوب سبز آغاز شود، چوب را میتوان با افزایش فوق سریع دما خشک کرد. این پروسه هم برای چوب های نرم جوابگوست و هم برای چوب های سخت. اما برای تعدیل شرایط کوره برای گونه های مختلف چوب، پروسه حرارت دهی می بایست از تنظیمات صحیح برخوردار باشد.

 

مزایای استفاده از ترمووود

تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر فرایند ترمو به طور متوسط تا ۱۰% تراکم چوب را کاهش میدهد، تراکم چوب رابطه مستقیم با مقاومت آن دارد. البته این نکته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر بدست آمده در جهت استفاده از چوب ترمو میباشد، به طور مثال تراکم بیشتر، درجه نگهداری پیچ را افزایش میده ولی میزان انعطاف پذیری را کاهش میدهد.

  • ترموووود دارای دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی

  • ترمووود دارای طول عمر بیشتر

  • ترمووود مقاوم در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد

  • ترمووود مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک

  • ترمووود با زیبایی بیشتر در اثر یک‌ نواختی رنگ در تمام نقاط

  • ترمووود با بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی

  • ترمووود عایق حرارتی عالی و طبیعی 

  • ترمووود با وزن کم

 دکوراسیون داخلی ترمووودنمای خارجی ترمووود

بعد از عملیات  حرارتي (فرآیند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %6-4 كاهش يافته و چوب داراي ويژگي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي شود. در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف در آن به شكل قابل توجهي كاهش مي­يابد. كه اين عمل تأثيرقابل توجهی در ثبات ابعاد، كاهش ترك خوردگي و افزايش چشمگیر خواص عايق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ايجاد مي نمايد.

تغییرات ابعادی به علت نم و رطوبت در تمامی مواد و متریال های طبیعت وجود دارد که در فصول سرما و گرما یعنی زمستان و تابستان به علت انقباض و ابساط شکل میگیرد. که خوشبختانه عدد این تغییر شکل در چوب ترمووود نسبت به سایر مواد تقریبآ زبر دو درصد می باشد

به علت شكستن و تجزيه همه سلولزها ( زنجيره قندي ) در چوب ترمو شده باكيفيت عالي، اين محصولات که به صورت بالقوه منبعی بسیار غنی و عالی برای حشرات است , دیگر منبع مغذي براي حشرات و قارچ هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهندشد

الوارهاي چوبي ترمووود که تحت عمل آوري ترمووود شدن قرارمي گيرند، رزين ومواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي گردند، باكتري ها از بین می روند و سبب توليد ماده اي خالص و استريل براي كاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي گردند. با ايجاد رنگي يكنواخت در سراسر الوار چوب زيبايي خاصي به آن نیز مي بخشد. و همزمان تمام رگه ها و طرح چوب نیز به صورت طبیعی باقی خواهد ماند.

 

از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.
کشور فنلاند با بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌های ترموود را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمو وود (THERMO WOOD) دست یافت که به شرح زیر می باشد:


فاز و مرحله اول فرآیند تولید ترمووود:

ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.

 

فاز و مرحله اول فرآیند تولید ترمووود:


حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.

 

فاز و مرحله اول فرآیند تولید ترمووود:

چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 در صد می رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود.

ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می باشد.


ترمو چوب به دو رده (CLASS ) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردد:

                  
            CLASS THERMO-S             CLASS THERMO-D   


CLASS THERMO-S  (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)
در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرما می بیند و مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیطهای داخلی به کار می رود و STABILITY چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند.محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط ، تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان ، اتصالات در محیط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزای درب و پنجرهو گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.
CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است )

در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا رفته و DURABILITY چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیطهای خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند.محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرویس بهداشتی ، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

 

کاربرد های ترموود

- ترموود کف 

- ترموود سقف

- تایل ترموود

- ترموود فضای باز

- ترموود نما داخلی

-ترموود نما خارجی

- ترموود نما بیرونی

- استخر ترموود

- سونا و جکوزی ترمو وود

- درب و سر درب ترمووود 

- پنجره ترموود

- میز ترمو و صندلی ترموود

- نیکمت و مبلمان کافی شاپ و رستوران ترمو

- مبلمان فضای باز ترمووود

- سایه بان ترموود

- آلاپیق ترموود

- پرگولا ترموود

- لوور ترموود

- فلاور باکس ترموود

- باغ بام ترموود

- روف گاردن ترموود

- گلدان ترموود

- محوطه سازی مسکونی ترمووود

- محوطه سازی تجاری ترموود

- محوطه سازی باغ و ویلا با ترمووود

- ویلا سازی ترمو وود و کلبه چوبی ترمو

-طراجی نما ترموود 

- فضا سازی ترموود و محوطه سازی ترمو

- قاب و باکس ترموود

- کتابخوانه و جا گلدانی و چهار پایه ترموود

 

وود مستر با تجربه گرانبها و سابقه بیش از 3دهه در زمینه دکوراسیون داخلی و فضا سازی (محیطی،شهری)آماده همکاری جهت طراحی و تامین مصالح به صورت پخش عمده و جزئی چوب ترمو(ترمووود) و رنگ ترمو از کمپانیهای lunawood و tikkurila و adler مطابق استانداردهای روز اروپا و اجرای حرفه ایی پروزهای چوبی شامل:نمای ساختمان،روف گاردن،آلاچیق،پرگولا،فلاورباکس،کفپوش های چوبی،و... میباشد.

وود مستر با تجربه گرانبها و سابقه بیش از 3 دهه در زمینه دکوراسیون داخلی و فضا سازی (محیطی،شهری)آماده همکاری جهت طراحی و تامین مصالح به صورت واردات مستقیم چوب ترمو وود و رنگ ترمو از کمپانیهای lunawood و tikkurila و adler مطابق استانداردهای روز اروپا و اجرای حرفه ایی پروژه های چوبی شامل: نمای ساختمان، روف گاردن، آلاچیق، پرگولا، فلاورباکس، کفپوش های چوبی و... می باشد.

تمام محصولات لوناوود (lunawood) دارای 30 سال گارانتی ماندگاری چوب در قبال تبله کردن، پوسیدگی و خوردگی در قبال عوامل جوی و طبیعی می باشد.

ترمو وود مستر | شرکت وارد کننده مجری و فروشنده ترموود در تهران


Wood master ترمووود و چوب نما ترمو وود مستر

آدرس دفتر مرکز شرکت ترمو وود مستر :
تهران ، استان تهران ، منطقه یک ، میدان تجریش ، خیابان فنا خسرو