ترمووود چیست؟

یکی از مهمترین مواد طبیعی و ابزار چند منظوره کار انساانها چوب بوده و به طورطبیعی و فراوان در دسترس آنها قرار داشته است و از این منبع طبیعی در خانه سازی و تمام اجزای زندگی استفاده شده است. با پیشرفت صنعت ساختمان دردنیا و گسترش ساخت و سازهای جدید استفاده از ترمووود (THERMOWOOD)نیز گسترش بیشتری پیدا کرده است. با پیشرفت جامعه کنونی یکی از راه های ایجاد فضایی مطلوب برای جسم و روح در زندگی به کار بردن عناصر طبیعی و اشیاء آشنا برای ذهن است. چوب یکی از پرکاربردترین این عناصر می باشد. چوب میل به رشد، بالندگی و نرمش را در زندگی و احساس انسان جاری می کند که با کاربرد مناسب آن در محیط زندگی، می توان فضایی آرام و دلپذیر به وجود آورد. حس زیبایی و آرامش و طبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود باهیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نمی با شد. امروزه مصالح نوین چوبی نظیر ترمووود باعث شده تا معماری سازه ها رنگی دوباره بگیرد و به جسم سرد ساختمانها روحی گرم ببخشد. ترمو چوب جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد.

استخر ترمووود

ترمووود چیست:

قرن ها است که ثابت گردیده است که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.

کشور فنلاند با بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمووود (ترموچوب) دست یافت

در فرآیند ترمووود رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می­گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می­یابد و در مقابل پوسیدگی مقاوم می­گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل میرسد. و همینطورچوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می­کنند باعث افزایش نقش حفاظتی، تاثیربر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب میشوند و چوب اصلاح شده با حرارت دادن باعث افزایش ثبات، انقباض کمتر، تورم، کوبیدن و تحریف می شود. اصلاح حرارتی خواص چوب را بهبود می بخشدوبا توجه به تغییرات در ساختار سلولی، .یک ماده چوب زیبا و پایدار که با استفاده از روش های طبیعی، ساخته شده تولید می شود .ترمووود حاوی مواد افزودنی نیست. این فرآیند تنها از بخار و گرما استفاده می کند واز مواد شیمیایی و یا سمی استفاده نشده است. و به راحتی قابل نصب و استفاده درداخل و خارج از منزل و در هر آب و هوایی است. انچه در صنعت ترمووود مهم است سطح چوب و بافت ظاهری ان است. زیرا در نمای چوبیساختمانسطحچوباهمیت ویژه ای دارد. و میزان گره ها و یا بافت آن بسیار مهم است.

 

 پروسه طراحی ترمووود

مرحله اول: افزایش حرارت و خشک کردن چوب در دمای بالا

با استفاده از بخار آب و حرارت، دمای کوره به سرعت تا 100 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. سپس حرارت به شکل یکنواخت به 130 درجه افزایش می یابد که دمای بالا موجب خشک شدن چوب می شود. بدین شکل رطوبت موجود در چوب به صفر نزدیک میشود.

مرحله دوم: عملیات حرارتی

هنگامی که چوب خشک گردید، دمای داخل کوره بین 185 تا 215 درجه افزایش می یابد. زمانی که دمای مورد نظر به دست آمد به مدت 2 تا 3 ساعت دمای کوره با توجه به نوع کاربری در دمای 180 یا 215 درجه ثابت می گردد.

مرحله سوم: خشک کردن چوب و رساندن رطوبت به میزان متعادل

در مرحله آخر، دمای کوره با استفاده از آب که به شکل اسپری (SPRAY) به داخل کوره پاشیده میشود پایین می آید. زمانی که دما به 80 الی 90 درجه کاهش یافت، رطوبت رسانی به چوب انجام می شود تا نم موجود در چوب افزایش یافته و به 4 الی 7 درصد برسد.

هنگامی که دمای داخل کوره کاهش یا افزایش می یابد، یک مکانیزم ویژه برای تعدیل شرایط کوره بکار گرفته میشود تا از ترک خوردگی بر روی سطح یا داخل چوب جلوگیری شود. برای هر سایز چوب یا هر نوع گونه درختی یک مقیاس متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اولیه ای که بکار گرفته میشود میتواند چوب سبز (چوب درختی که تازه برش خورده) یا چوبی که در کوره خشک شده است باشد. اگر پروسه با چوب سبز آغاز شود، چوب را میتوان با افزایش فوق سریع دما خشک کرد. این پروسه هم برای چوب های نرم جوابگوست و هم برای چوب های سخت. اما برای تعدیل شرایط کوره برای گونه های مختلف چوب، پروسه حرارت دهی می بایست از تنظیمات صحیح برخوردار باشد.

مزایای استفاده از ترمووود

  • تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر فرایند ترمو به طور متوسط تا ۱۰% تراکم چوب را کاهش میدهد، تراکم چوب رابطه مستقیم با مقاومت آن دارد. البته این نکته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر بدست آمده در جهت استفاده از چوب ترمو میباشد، به طور مثال تراکم بیشتر، درجه نگهداری پیچ را افزایش میده ولی میزان انعطاف پذیری را کاهش میدهد.
  • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
  • طول عمر بیشتر
  • مقاوم در برابر تاب برداشتن وتغییر ابعاد
  • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
  • زیبایی بیشتر در اثر یک‌نواختی رنگ در تمام نقاط
  • بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی
  • عایق حرارتی عالی
  • وزن کم

 دکوراسیون داخلی ترمووودنمای خارجی ترمووود

بعد از عملیات  حرارتي (فرآیند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %6-4 كاهش يافته و چوب داراي ويژگي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي شود. در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف در آن به شكل قابل توجهي كاهش مي­يابد. كه اين عمل تأثيرقابل توجهی در ثبات ابعاد، كاهش ترك خوردگي و افزايش چشمگیر خواص عايق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ايجاد مي نمايد.

تغییرات ابعادی به علت نم و رطوبت در تمامی مواد و متریال های طبیعت وجود دارد که در فصول سرما و گرما یعنی زمستان و تابستان به علت انقباض و ابساط شکل میگیرد. که خوشبختانه عدد این تغییر شکل در چوب ترمووود نسبت به سایر مواد تقریبآ زبر دو درصد می باشد

به علت شكستن و تجزيه همه سلولزها ( زنجيره قندي ) در چوب ترمو شده باكيفيت عالي، اين محصولات که به صورت بالقوه منبعی بسیار غنی و عالی برای حشرات است , دیگر منبع مغذي براي حشرات و قارچ هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهندشد

الوارهاي چوبي ترمووود که تحت عمل آوري ترمووود شدن قرارمي گيرند، رزين ومواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي گردند، باكتري ها از بین می روند و سبب توليد ماده اي خالص و استريل براي كاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي گردند. با ايجاد رنگي يكنواخت در سراسر الوار چوب زيبايي خاصي به آن نیز مي بخشد. و همزمان تمام رگه ها و طرح چوب نیز به صورت طبیعی باقی خواهد ماند.