چوب نما یا نما ی چوبی - چوب نما ترمو - نمای چوبی ترمووود - نما چوب ترمو وود - چوب نما چیست؟

چوب نما یا نما ی چوبی - چوب نما ترمو - نمای چوبی ترمووود - نما چوب ترمو وود - چوب نما چیست؟

گروه وودمستر

چوب نما چیست؟

چوب نما یا نما ی چوبی - چوب نما ترمو - نمای چوبی ترمووود - نما چوب ترمو وود - چوب نما چیست؟

چوب نما یا نما ی چوبی

چوب نما در معماری ایرانی از قدیم وجود داشته است و بخشی از معماری ایرانی را تشکیل داده است. چوب نما یعنی استفاده ار چوب به عنوان ماده موثر یا غیر موثر در تشکیل نمای ساختمان که با توجه به اماکن ایرانی می توانیم این شکل گیری را بسیار مشاهده کنیم.

نمونه هایی از چوب نما در نماهای ایران باستان

مسجد چوبی نیشابور استان خراسان رضوی

آیا تاکنون از نخستین و تنها مسجد چوبی دنیا شنیده‌اید؟! مسجد چوبی بخش عمده‌ای از مجتمع فرهنگی، سیاحتی و اقامتی موسم به دهکده چوبین نیشابور است که هر صاحب سلیقه‌ای را مجذوب به خود می نماید و استعداد بالقوه‌ای است که در صورت اندکی توجه و عنایت دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی نیشابور می‌تواند به فعلیت رسیده و توانایی جذب هزاران توریسم را دارد.
این مسجد اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان و به وسعت200متر مربع و سقف آن به صورت شیروانی می‌باشد و دارای دو مناره هر کدام به ارتفاع 13متر از سطح زمین و وزن تقریبی 4تن می‌باشد و شکل ظاهری آن به صورت کشتی‌ای است که گویی بطور وارونه روی زمین قرار گرفته است.
در مجموع 40تن چوب در بنای آن بکار برده شده و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده است.


سه درب ورود و خروج، و 5 پنجره در ساختمان بنا وجود دارد. اسکلت آن از نوع سازه‌های مقاوم در برابر زلزله و با ماندگاری طولانی و به شیوه Twobyfour یا Double ساخته شده است و آبدارخانه این مسجد، دارای کابینت‌ها، دیوارها و حتی سینی‌های چوبی است، کف و بخشی از دیوار آن به دلیل رعایت مسائل بهداشتی با کاشی و سرامیک پوشیده شده است.
چوب‌های مختلفی از درختان مثمر و غیرمثمر هم در ساختمان و هم در تزئینات داخلی از قبیل کتیبه‌ها، محراب و ... به کار رفته است نظیر انواع کاج‌ها، اشن، سپیدار، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت. نورپردازی آن هارمونی ویژه‌ای از رنگ‌های شاد است که به شب‌های آن محوطه، جلوه خاصی بخشیده است».
مسجد چوبی در فاصله 7 کیلومتری نیشابور بنا شده و سازنده آن فردی بنام مجتهدی می باشد. این مجتمع دارای موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه،نانوایی، الاچیق‌های منحصر بفرد چوبی و سوئیت‌هایی است که دیدن آن تداعی کننده پیوند و امتداد هنرمندان حال نیشابوری با نسل گذشته فرهیخته خود می‌باشد.

مسجد چوبی نیشابورمسجد چوبی نیشابورمسجد چوبی خراسان رضوی

 

خانه چوبی میرزاکوچک خان چنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی می تواند یکی از اولین گزینه های گردشگری تاریخی شما در رشت باشد. خانه ای که بعد از 85 سال به حال خود رها شدن و به صورت مخروبه در آمدن، عاقبت در سال 1382 دوباره رونق گرفت و با کمک های مردمی و با استناد به اسناد و عکس های جمع آوری شده به همان صورت اول بازسازی شد.

خانه چوبی میرزاکوچک خان جنگلی

 

تصاویر چوب نما

همچنین در بخش زیر می توانید تصاویر چوب نمای مدرن را مشاهده نمایید. در چوب نمای مدرن از چوب ترمو برای ساخت چوب نما استفاده می شود.

(بر روی تصاویر کلیک کنید تا تصویر را در سایز اصلی مشاهده نمایید)

چوب نماچوب نماچوب نماچوب نماچوب نماچوب نماچوب نما