ترموود یا چوب ترمو وود چیست؟

ترموود یا چوب ترمو وود چیست؟

گروه وودمستر

ترموود یا چوب ترمو وود چیست؟

یکی از مهمترین مواد طبیعی و ابزار چند منظوره کار انساانها چوب بوده و به طورطبیعی و فراوان در دسترس آنها قرار داشته است و از این منبع طبیعی در خانه سازی و تمام اجزای زندگی استفاده شده است. با پیشرفت صنعت ساختمان دردنیا و گسترش ساخت و سازهای جدید استفاده از ترمووود (THERMOWOOD)نیز گسترش بیشتری پیدا کرده است. با پیشرفت جامعه کنونی یکی از راه های ایجاد فضایی مطلوب برای جسم و روح در زندگی به کار بردن عناصر طبیعی و اشیاء آشنا برای ذهن است. چوب یکی از پرکاربردترین این عناصر می باشد. چوب میل به رشد، بالندگی و نرمش را در زندگی و احساس انسان جاری می کند که با کاربرد مناسب آن در محیط زندگی، می توان فضایی آرام و دلپذیر به وجود آورد. حس زیبایی و آرامش و طبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود باهیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نمی با شد. امروزه مصالح نوین چوبی نظیر ترمووود باعث شده تا معماری سازه ها رنگی دوباره بگیرد و به جسم سرد ساختمانها روحی گرم ببخشد. ترمو چوب جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد.

استخر ترمووود

ترمووود چیست:

قرن ها است که ثابت گردیده است که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.

کشور فنلاند با بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمووود (ترموچوب) دست یافت

در فرآیند ترمووود رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می­گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می­یابد و در مقابل پوسیدگی مقاوم می­گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل میرسد. و همینطورچوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می­کنند باعث افزایش نقش حفاظتی، تاثیربر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب میشوند و چوب اصلاح شده با حرارت دادن باعث افزایش ثبات، انقباض کمتر، تورم، کوبیدن و تحریف می شود. اصلاح حرارتی خواص چوب را بهبود می بخشدوبا توجه به تغییرات در ساختار سلولی، .یک ماده چوب زیبا و پایدار که با استفاده از روش های طبیعی، ساخته شده تولید می شود .ترمووود حاوی مواد افزودنی نیست. این فرآیند تنها از بخار و گرما استفاده می کند واز مواد شیمیایی و یا سمی استفاده نشده است. و به راحتی قابل نصب و استفاده درداخل و خارج از منزل و در هر آب و هوایی است. انچه در صنعت ترمووود مهم است سطح چوب و بافت ظاهری ان است. زیرا در نمای چوبیساختمانسطحچوباهمیت ویژه ای دارد. و میزان گره ها و یا بافت آن بسیار مهم است.

 

افزایش طول عمر طبیعی چوب ترمو وود

اصلاح حرارتی چوب بهبود خواص چوب، در نتیجه گسترش طیف وسیعی از برنامه های کاربردی که در آن چوب می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه اصلاح حرارتی، جنگل های با کیفیت فنلاند به محصولات با دوام و پایدار برای کاربردهای مختلف تقاضا تبدیل می شوند.

 

پایداری هوا ترموود

با توجه به فروپاشی همی سلولز (زنجیرهای قند)، چوب دیگر حاوی مواد مغذی کافی برای حمایت از قارچها نیست که باعث تخریب (صدور گواهینامه KOMO) می شود.

Thermowood کلاس LunaThermoD دارای کلاس مقاومت در برابر شکست 2 (دوام) (EN 350-2) است. محصولات چوب با کلاس مقاومت 1 و 2 مقاوم در برابر فرسایش مناسب برای استفاده در فضای باز بدون هیچ گونه درمان اضافی مناسب هستند.

کلاس های طول عمر گونه های مختلف چوب

1

بالاترین چوب چوب Impregnated اپی تیک کومارو

یک کلاس

2 LunaThermo-D Iroko Merbau سدر قرمز غربی

(WRC) چوب آغشته شده است

کلاس AB

3 LunaThermo-S Red Cedar سرخ (WRC) کاج دائمی کرگدن کاج اروپایی

4 نروژ اسکله اسکاتلندی کاج کاج داگلاس

5

ضعیف ترین Ash Ash Ash Ash اروپا

چوب در دوام کلاس 2 مناسب برای کاربرد خارجی در سطح زمین بدون نیاز به درمان بیشتر.

 

استمناء گسسته

پس از اصلاح حرارتی، رطوبت چوب به حدود 4-6 درصد کاهش می یابد. در نتیجه اصلاح حرارتی، مقدار رطوبت تعادل نیز به طور دائم کاهش می یابد. رطوبت متعادل در Thermowood حدود نیمی از چوب بدون درمان است.

به عنوان یک نتیجه از این رطوبت تعادل نزولی، Thermowood به تغییرات رطوبت واکنش نشان نمی دهد، به طور چشمگیری به عنوان چوب درمان نشده است. در عمل، این به این معنی است که Thermowood در ابعاد ثابت است و شکل خود را به مراتب بهتر از چوب بدون درمان حفظ می کند.

 

 

غیر سمی و شیمیایی رایگان

Wood master Thermowood یک ماده چوب چوب زیبا است که با استفاده از روش های طبیعی تولید می شود. تنها فرآیند تولید و گرما و بخار استفاده می شود و هیچ مواد شیمیایی به هیچ وجه اضافه نمی شوند.

در طول فرایند، بخار به عنوان یک گاز محافظ عمل می کند و مانع از جدا شدن چوب و آسیب رساندن در طول درمان می شود.

 

اصلاح حرارتی حرارتی بهبود یافته است

تست ها نشان داده اند که هدایت حرارتی Thermowood در حدود 20 تا 25 درصد کاهش می یابد در مقایسه با چوب های غیر مسکونی. به عنوان یک نتیجه، Wood master انتخاب بسیار خوبی برای مواد درهای بیرونی، روکش، پنجره ها و سونا ها است، به نام فقط چند برنامه کاربردی

 

THERMOWOOD بدون سرب است

رزین در طول روند اصلاح حرارتی از چوب خارج می شود. در نتیجه، چوب رزین را حتی در دماهای بالا ترشح نمی کند.

 

 

 پروسه طراحی ترمووود

مرحله اول: افزایش حرارت و خشک کردن چوب در دمای بالا

با استفاده از بخار آب و حرارت، دمای کوره به سرعت تا 100 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. سپس حرارت به شکل یکنواخت به 130 درجه افزایش می یابد که دمای بالا موجب خشک شدن چوب می شود. بدین شکل رطوبت موجود در چوب به صفر نزدیک میشود.

مرحله دوم: عملیات حرارتی

هنگامی که چوب خشک گردید، دمای داخل کوره بین 185 تا 215 درجه افزایش می یابد. زمانی که دمای مورد نظر به دست آمد به مدت 2 تا 3 ساعت دمای کوره با توجه به نوع کاربری در دمای 180 یا 215 درجه ثابت می گردد.

مرحله سوم: خشک کردن چوب و رساندن رطوبت به میزان متعادل

در مرحله آخر، دمای کوره با استفاده از آب که به شکل اسپری (SPRAY) به داخل کوره پاشیده میشود پایین می آید. زمانی که دما به 80 الی 90 درجه کاهش یافت، رطوبت رسانی به چوب انجام می شود تا نم موجود در چوب افزایش یافته و به 4 الی 7 درصد برسد.

هنگامی که دمای داخل کوره کاهش یا افزایش می یابد، یک مکانیزم ویژه برای تعدیل شرایط کوره بکار گرفته میشود تا از ترک خوردگی بر روی سطح یا داخل چوب جلوگیری شود. برای هر سایز چوب یا هر نوع گونه درختی یک مقیاس متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اولیه ای که بکار گرفته میشود میتواند چوب سبز (چوب درختی که تازه برش خورده) یا چوبی که در کوره خشک شده است باشد. اگر پروسه با چوب سبز آغاز شود، چوب را میتوان با افزایش فوق سریع دما خشک کرد. این پروسه هم برای چوب های نرم جوابگوست و هم برای چوب های سخت. اما برای تعدیل شرایط کوره برای گونه های مختلف چوب، پروسه حرارت دهی می بایست از تنظیمات صحیح برخوردار باشد.

مزایای استفاده از ترمووود

  • تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر فرایند ترمو به طور متوسط تا ۱۰% تراکم چوب را کاهش میدهد، تراکم چوب رابطه مستقیم با مقاومت آن دارد. البته این نکته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر بدست آمده در جهت استفاده از چوب ترمو میباشد، به طور مثال تراکم بیشتر، درجه نگهداری پیچ را افزایش میده ولی میزان انعطاف پذیری را کاهش میدهد.
  • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
  • طول عمر بیشتر
  • مقاوم در برابر تاب برداشتن وتغییر ابعاد
  • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
  • زیبایی بیشتر در اثر یک‌نواختی رنگ در تمام نقاط
  • بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی
  • عایق حرارتی عالی
  • وزن کم

 دکوراسیون داخلی ترمووودنمای خارجی ترمووود

بعد از عملیات  حرارتي (فرآیند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %6-4 كاهش يافته و چوب داراي ويژگي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي شود. در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف در آن به شكل قابل توجهي كاهش مي­يابد. كه اين عمل تأثيرقابل توجهی در ثبات ابعاد، كاهش ترك خوردگي و افزايش چشمگیر خواص عايق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ايجاد مي نمايد.

تغییرات ابعادی به علت نم و رطوبت در تمامی مواد و متریال های طبیعت وجود دارد که در فصول سرما و گرما یعنی زمستان و تابستان به علت انقباض و ابساط شکل میگیرد. که خوشبختانه عدد این تغییر شکل در چوب ترمووود نسبت به سایر مواد تقریبآ زبر دو درصد می باشد

به علت شكستن و تجزيه همه سلولزها ( زنجيره قندي ) در چوب ترمو شده باكيفيت عالي، اين محصولات که به صورت بالقوه منبعی بسیار غنی و عالی برای حشرات است , دیگر منبع مغذي براي حشرات و قارچ هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهندشد

الوارهاي چوبي ترمووود که تحت عمل آوري ترمووود شدن قرارمي گيرند، رزين ومواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي گردند، باكتري ها از بین می روند و سبب توليد ماده اي خالص و استريل براي كاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي گردند. با ايجاد رنگي يكنواخت در سراسر الوار چوب زيبايي خاصي به آن نیز مي بخشد. و همزمان تمام رگه ها و طرح چوب نیز به صورت طبیعی باقی خواهد ماند.

 

از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.
کشور فنلاندبا بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمو وود (THERMO WOOD) دست یافت که به شرح زیر می باشد:
فاز اول:
ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.
فاز دوم:
حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.
فاز سوم:
چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 در صد می رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود.
ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می باشد
ترمو چوب به دو رده (CLASS ) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردد:

                  
            CLASS THERMO-S             CLASS THERMO-D   


CLASS THERMO-S  (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)
در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرما می بیند و مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیطهای داخلی به کار می رود و STABILITY چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند.محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط ، تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان ، اتصالات در محیط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزای درب و پنجرهو گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.
CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است )

در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا رفته و DURABILITY چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیطهای خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند.محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرویس بهداشتی ، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.